Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2018 są Facebook oraz Multimediawszkole.pl. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komendę Główną Policji.
DBI 2018 obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.
W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu 2018, w naszej szkole podjęto następujące działania:
1. Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem scenariuszy i materiałów pobranych ze strony www.SaferInternet.pl:
• dla uczniów klas I – III SP – „Poznaj bezpieczny Internet” – prezentacja porali: sieciaki. pl i neciaki. pl
• dla uczniów klas III – VII i II Gimnazjum przeprowadzenie lekcji na temat bezpiecznego Internetu: „3… 2… 1… Internet!”
• dla uczniów kl. IV – VI Szkoły Podstawowej wykorzystanie scenariusza zajęć na temat bezpieczeństwa dzieci w Internecie Fundacji Dzieci Niczyje
• dla uczniów klas V – VI – zajęcia lekcyjne według scenariusza „Gdzie jest Mimi?”
• dla uczniów klas VII i II – III Gimnazjum zajęcia edukacyjne „Zamiast HEJTU”.
2. Przeprowadzenia konkursu „Bezpieczny Internet” w kl. VII – prezentacja multimedialna.
3. Wykonanie plakatów dotyczących bezpieczeństwa w Internecie z wykorzystaniem edytora grafiki wektorowej w klasach VI.
4. Wykonanie prezentacji multimedialnych przez uczniów klasy II Gimnazjum na temat „Znam znaczenie anglojęzycznych określeń różnych form cyberprzemocy”.
5. Przeprowadzenie serii pogadanek na godzinie wychowawczej w klasie Va.
6. Przygotowanie przez klasę VIIa gazetki w holu szkoły, z wykorzystaniem otrzymanych materiałów promujących kampanię DBI, pt. „DBI 2018 – TWORZYMY KULTURĘ SZACUNKU W SIECI”.
7. Dnia 27 lutego odbyły się warsztaty dotyczące CYBERPRZEMOCY, w ramach obchodów DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2018, pod hasłem: „TWORZYMY KULTURĘ SZACUNKU W SIECI”. Warsztaty zrealizowano w klasach VI i VII oraz II i III Gimnazjum. Siedem godzin lekcyjnych warsztatów sfinansował Miejsko Gminny Ośrodek pomocy Społecznej w Węglińcu. Przeprowadziła je Małgorzata Kłysz – Profilaktyka „KIER” z Krakowa.

Pedagog szkolny
Katarzyna Szymczak

Skip to content