Aktualności, Pedagog/psycholog

Ciekawość nie zawsze się opłaca

W dniach 7 i 8 czerwca uczniowie starszych klas wzięli udział w warsztatach „Ciekawość nie zawsze się opłaca” prowadzonych przez pedagoga – trenera Barbarę Paliga z Centrum Działań Profilaktycznych w Krakowie.


W trakcie dwugodzinnych warsztatów każda klasa miała możliwość po raz kolejny dowiedzieć się, na czym polega i jak powstaje uzależnienie. Uczniowie poznali negatywne skutki oddziaływania substancji psychoaktywnych na ludzki organizm oraz psychikę. Prowadząca pomogła młodzieży w przyjęciu krytycznej postawy wobec używek, a także uświadomiła im korzyści płynące z abstynencji. Uczniowie byli również uczeni zachowań asertywnych – tak, by w odpowiednim momencie umieli przeciwstawić się presji otoczenia i powiedzieć NIE, gdy ktoś proponuje im szkodliwe substancje. Warsztaty miały na celu uświadomienie młodym ludziom, że sięganie po używki nie jest przejawem dorosłości, lecz początkiem niekończących się problemów we wszystkich ważnych dla nich sferach życia.
W warsztatach wzięły udział II klasy gimnazjum oraz klasy VII i VI. W przypadku klas VI trenerka skupiła się na relacjach w grupie, tolerancji, szacunku i akceptacji. Zajęcia spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem. Prowadząca nawiązała świetny kontakt z młodzieżą. Najlepszą rekomendacją może być fakt, że uczniowie nie chcieli wyjść na przerwę i domagali się kolejnej godziny warsztatów. Mam nadzieję, że uda się zaprosić Panią Basię do nas ponownie.
Serdecznie dziękuję Miejsko – Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Węglińcu za pomoc w organizacji i sfinansowanie warsztatów.

Katarzyna Szymczak
pedagog szkolny

Skip to content