Aktualności, Pedagog/psycholog

19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży

Już po raz czwarty nasza szkoła we współpracy z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Węglińcu włączyła się w realizację kampanii w dniach od 1 do 19 listopada.

W okresie 19 dni wychowawcy i pedagog przeprowadzili zajęcia z uczniami poszczególnych klas na temat przemocy. Uczniowie rozmawiali o przemocy, o sposobach reagowania na przemoc oraz o tym, gdzie szukać pomocy.W klasach pojawiły się plakaty, gazetki tematyczne i prace dzieci związane z tematyką kampanii.

Zwieńczeniem działań realizowanych w szkole był 19 listopada, który został określony POMARAŃCZOWYM DNIEM. Uczniowie pojawili się w szkole w pomarańczowych ubraniach, z pomarańczowymi akcentami i wstążeczkami. Pięknie prezentowały się Panie z edukacji wczesnoszkolnej, które na tę okoliczność przygotowały koszulki promujące Kampanię 19 Dni (zdjęcia w galerii).

W ramach kampanii, 19 listopada, odbyły się również warsztaty dla uczniów klas IV pt.„Tolerancja i szacunek – to mój wizerunek”. Dzieci uczyły się, czym jest szacunek, jak szanować siebie a dzięki temu również innych oraz jak okazywać i przyjmować szacunek w relacjach międzyludzkich. Uczniowie klasy VIIImieli możliwość wziąć udział w warsztatach pt. „Trening asertywności – ile znaczy TAK, jeśli nie potrafimy powiedzieć NIE”. Asertywność pozwala młodym osobom wchodzącym w dorosłość poznać samego siebie. Wzmacnia postawę dorastającej młodzieży w kontakcie z używkami i destrukcyjnymi zachowaniami.

Dnia 19 listopada odbyła się pedagogizacja rodziców pt. „Porozumienie bez przemocy”. Podczas spotkania rodzice dowiedzieli się, jak wzmocnić swoje kompetencje komunikacyjne i budować z dziećmi partnerskie relacje oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Jak nawiązywać porozumienie, gdy dziecko się złości lub gdy sami jesteśmy w emocjach. Jak formułować prośby, by dziecko nas słyszało. Z pedagogizacji skorzystało wielu rodziców, którzy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu Pana Marka Lachowicza z Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce. Dla rodziców dostępne były ulotki związane z tematyką przemocy.

Serdeczne podziękowania kieruję do Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Węglińcu za sfinansowanie warsztatów dla uczniów i pedagogizacji rodziców.

 

pedagog szkolny

Katarzyna Szymczak

Skip to content