Aktualności

Dzień Dziecka klasy 6B

Na Dzień Dziecka zaplanowaliśmy spacer po Węglińcu i odwiedzenie jego ciekawych miejsc. Przy każdym z tych miejsc robiliśmy przystanek, słuchaliśmy informacji o tych obiektach i odpowiadaliśmy na pytania o nich. A były to następujące miejsca:

 1. Skwer Podolski; Pomnik Pamięci Członków rodzin z Kresów Wschodnich, którzy cierpieli i ginęli za to, że byli Polakami – Z jakiej skały powstał?
 2. Kościół Parafialny z 1930r. pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa – W jakim kierunku jest zwrócony kościół?
 3. Muzeum Kresów Wschodnich – Dlaczego Muzeum umieszczone jest w wagonach towarowych?
 4. Dom Kultury – Wyjaśnij znaczenie symboli na herbie Węglińca
 5. Izba Pamięci – Co mieściło się wcześniej w budynku Izby?
 6. Pomnik w Parku Miejskim „W Hołdzie Powstańcom, Żołnierzom i Wszystkim Poległym za wolność Naszej Ojczyzny na wszystkich frontach świata i tym, dla których Polska była zawsze najwyższą wartością” – Zmierz obwód Pomnika tylko przy pomocy swojego ciała.
 7. Pomnik Jana Pawła II – Co się stało z Dębem Chrobry?
 8. Urząd Miasta i Gminy – Jak nazywa się burmistrz M i G Węgliniec? Podaj poprzednie siedziby Urzędu.
 9. Dworzec Kolejowy – W jakich dwóch kierunkach biegną tory w Węglińcu?
 10. Kościół Kolejowy z 1878r. pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski – W jakim kierunku zwrócony jest kościół?
 11. Lokomotywa – Pamięci pracownikom węzła PKP i pionierom osadnictwa, tworzącym powojenną historię Węglińca – Dlaczego właśnie taki pomnik powstał w Węglińcu?
 12. Wieża Ciśnień z 1928 r. – Do czego służy taki budynek?

Szło nam bardzo dobrze, a za każdą dobrą odpowiedź były słodkie nagrody.

Podczas wycieczki spotkały nas dwie niespodzianki. Pierwszą z nich była możliwość odwiedzenia Galerii Historii Lokalnej, po której oprowadził nas pan Krzysztof Polewski, v-ce prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Węglinieckiej. Dowiedzieliśmy się wiele na temat dawnych mieszkańców Węglińca oraz ich miejsc pracy. Na koniec tej wizyty otrzymaliśmy pamiątkowe bilety kolejowe.

Jednym z punktów naszego spaceru był budynek Urzędu Miasta i Gminy, pod którym spotkała nas kolejna niespodzianka. Przyszedł do nas burmistrz, pan Mariusz Wieczorek, który opowiedział nam wiele o zmianach i remontach, które dzieją się w Węglińcu, a na koniec życzył wszystkim miłego Dnia Dziecka i poczęstował słodyczami.

Kontynuowaliśmy naszą przechadzkę i  na koniec dotarliśmy do Lokomotywy – Pomnika, gdzie już czekał na nas pan Krzysztof Polewski, który przybliżył historię tego zabytku, a przede wszystkim otworzył drzwi do tego parowozu i pozwolił obejrzeć go od środka. To była wielka frajda.

I chociaż na naszej liście nie było wszystkich ciekawych punktów miasta, to nasza wycieczka trwała 3 godziny. A myśleliśmy, że Węgliniec jest małym miasteczkiem … Zabawy na świeżym powietrzu z przyrządami, które z tej okazji kupili naszej klasie rodzice, musieliśmy przełożyć na następny dzień.

W klasie czekała na nas jeszcze niespodzianka od rodziców, wesołe życzenia oraz słodkości.

Uczniowie klasy 6B z wychowawcą

Skip to content