Na Dzień Dziecka zaplanowaliśmy spacer po Węglińcu i odwiedzenie jego ciekawych miejsc. Przy każdym z tych miejsc robiliśmy przystanek, słuchaliśmy informacji o tych obiektach i odpowiadaliśmy na pytania o nich. A były to następujące miejsca:
- Skwer Podolski; Pomnik Pamięci Członków rodzin z Kresów Wschodnich, którzy cierpieli i ginęli za to, że byli Polakami – Z jakiej skały powstał?
- Kościół Parafialny z 1930r. pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa – W jakim kierunku jest zwrócony kościół?
- Muzeum Kresów Wschodnich – Dlaczego Muzeum umieszczone jest w wagonach towarowych?
- Dom Kultury – Wyjaśnij znaczenie symboli na herbie Węglińca
- Izba Pamięci – Co mieściło się wcześniej w budynku Izby?
- Pomnik w Parku Miejskim „W Hołdzie Powstańcom, Żołnierzom i Wszystkim Poległym za wolność Naszej Ojczyzny na wszystkich frontach świata i tym, dla których Polska była zawsze najwyższą wartością” – Zmierz obwód Pomnika tylko przy pomocy swojego ciała.
- Pomnik Jana Pawła II – Co się stało z Dębem Chrobry?
- Urząd Miasta i Gminy – Jak nazywa się burmistrz M i G Węgliniec? Podaj poprzednie siedziby Urzędu.
- Dworzec Kolejowy – W jakich dwóch kierunkach biegną tory w Węglińcu?
- Kościół Kolejowy z 1878r. pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski – W jakim kierunku zwrócony jest kościół?
- Lokomotywa – Pamięci pracownikom węzła PKP i pionierom osadnictwa, tworzącym powojenną historię Węglińca – Dlaczego właśnie taki pomnik powstał w Węglińcu?
- Wieża Ciśnień z 1928 r. – Do czego służy taki budynek?
Szło nam bardzo dobrze, a za każdą dobrą odpowiedź były słodkie nagrody.
Podczas wycieczki spotkały nas dwie niespodzianki. Pierwszą z nich była możliwość odwiedzenia Galerii Historii Lokalnej, po której oprowadził nas pan Krzysztof Polewski, v-ce prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Węglinieckiej. Dowiedzieliśmy się wiele na temat dawnych mieszkańców Węglińca oraz ich miejsc pracy. Na koniec tej wizyty otrzymaliśmy pamiątkowe bilety kolejowe.
Jednym z punktów naszego spaceru był budynek Urzędu Miasta i Gminy, pod którym spotkała nas kolejna niespodzianka. Przyszedł do nas burmistrz, pan Mariusz Wieczorek, który opowiedział nam wiele o zmianach i remontach, które dzieją się w Węglińcu, a na koniec życzył wszystkim miłego Dnia Dziecka i poczęstował słodyczami.
Kontynuowaliśmy naszą przechadzkę i na koniec dotarliśmy do Lokomotywy – Pomnika, gdzie już czekał na nas pan Krzysztof Polewski, który przybliżył historię tego zabytku, a przede wszystkim otworzył drzwi do tego parowozu i pozwolił obejrzeć go od środka. To była wielka frajda.
I chociaż na naszej liście nie było wszystkich ciekawych punktów miasta, to nasza wycieczka trwała 3 godziny. A myśleliśmy, że Węgliniec jest małym miasteczkiem … Zabawy na świeżym powietrzu z przyrządami, które z tej okazji kupili naszej klasie rodzice, musieliśmy przełożyć na następny dzień.
W klasie czekała na nas jeszcze niespodzianka od rodziców, wesołe życzenia oraz słodkości.
Uczniowie klasy 6B z wychowawcą