Aktualności

Wycieczka do Krakowa

W ramach programu „Poznaj Polskę” uczniowie klasy 8 w dniach 28.05 – 30.05.2023r. uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Krakowa. Celem programu jest sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzacja osiągnięć polskiej nauki.

Dzień 1. Zwiedzanie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach; spacer ulicą Floriańską i wizyta w rodzinnym domu Jana Matejki; kolejny oddział Muzeum Narodowego- Muzeum Czartoryskich- obejrzenie stałej ekspozycji prezentującej najcenniejszą w Polsce i jedną z najcenniejszych kolekcji sztuki w Europie, m.in. arcydzieła światowego malarstwa jak „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci czy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna.

Dzień 2. Zwiedzanie Kopalni Soli „Wieliczka”. Na Trasie Turystycznej m.in. kaplica św. Kingi (najokazalsza podziemna kaplica) i wiele innych niepowtarzalnych miejsc. Wśród nich trzy jeziora solankowe, monumentalne konstrukcje ciesielskie, rzeźby i płaskorzeźby z soli. Po powrocie do Krakowa wizyta w Kościele Mariackim- obejrzenie ołtarza Wita Stwosza, dzieła pochodzącego z XV wieku. Spacer po Rynku Głównym- zakup pamiątek w Sukiennicach.

Dzień 3. Dom Jana Długosza-poznanie historii XIV-wiecznej kamienicy, królewskiego kronikarza i nauczyciela. Katedra Wawelska: Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie, Muzeum Katedralne. Zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Królewskiego na Wawelu: Prywatne Apartamenty Królewskie, Zbrojownia i Skarbiec Koronny. Wizyta u Smoka Wawelskiego i spacer Bulwarami Wiślanymi.

Skip to content