Aktualności, Pedagog/psycholog

Alkohol – NIE !!!

Dnia 29 listopada 2017r. dla uczniów klas VII i II gimnazjum odbyły się zajęcia warsztatowe dotyczące profilaktyki uzależnienia od alkoholu. Zajęcia prowadziła pani Marta Jurkowska – trener, psycholog z Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych w Warszawie.

Warsztaty sfinansowane zostały przez Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Węglińcu, za co bardzo dziękujemy.
W trakcie zajęć młodzież poznała rodzaje uzależnień i etapy uzależnienia od alkoholu. Dowiedziała się, że uzależnienie dotyczy również czynności. Uczniowie próbowali obalić mity na temat alkoholu, szukali mocnych i słabych stron uzależnienia od alkoholu – mocnych było niewiele i były krótkotrwałe. Pani edukator w przystępny sposób ukazała mechanizmy i konsekwencje uzależnienia wykorzystując do tego film edukacyjny i ćwiczenie angażujące wszystkich uczniów. Podczas spotkania wskazane zostały konsekwencje uzależnienia i ich wpływ na zachowanie młodego człowieka. Młodzież określała sytuacje ryzykowne wynikające z uzależnienia od alkoholu, poznała ich wpływ na organizm i psychikę nastolatka.
Zajęcia zostały urozmaicone ćwiczeniami w alkogoglach. Alkogogle to niezwykłe okulary, które umożliwiają trzeźwej osobie widzenie świata oczami kogoś, kto jest pod wpływem alkoholu. Dzięki temu urządzeniu w atmosferze świetnej zabawy każdy uczeń mógł sobie uświadomić jaką trudnością a niekiedy zagrożeniem dla życia i zdrowia może stać się wykonywanie prostych na co dzień czynności (jazda na rowerze, chodzenie po prostej linii, zbieranie przedmiotów z podłogi czy czytanie), które przy zaburzonej koordynacji wzorkowo-ruchowej stają się nie lada wyzwaniem.

Pedagog szkolny
Katarzyna Szymczak

Skip to content