Aktualności, Rok dla Niepodległej

POKOCHAJ POLSKĄ FLAGĘ

Od 13. już lat uczniowie klas początkowych Szkoły Podstawowej im. Marii Krasickiej w Węglińcu w dniach poprzedzających majowe święta aktywnie uczestniczą w lekcjach z zakresu wychowania patriotycznego p.t. „Bieg z Flagą”. Na przestrzeni lat zmieniała się forma ich realizacji. W pierwszym biegu wraz z uczniami w biegu udział wzięli samorządowcy, rodzice i lokalni lekkoatleci. W kolejnych latach do grona dzieci z klas 0 – III, dołączyły dzieci z przedszkola. Każda edycja obchodów „Biegu z Flagą” w celu bezpiecznego i sprawnego ich przebiegu wymagała zaangażowania wielu czynników zewnętrznych. W ich uaktywnianiu, zawsze mogliśmy liczyć na życzliwą pomoc byłego burmistrza Andrzeja Kutrowskiego i obecnie pełniącego urząd Stanisława Mikołajczyka. Wieloletnie wsparcie dyrektor Barbary Karolak i aktualne zaangażowanie w przygotowanie kolejnej edycji obecnej dyrekcji Szkoły Podstawowej w Węglińcu Sylwi Salas i Kamili Basarab sprawiają, że możemy doskonalić formy realizacji podejmowanych działań.
Obecny rok, w którym świętować będziemy 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości jest rokiem szczególnym jeśli chodzi o akcentowanie zagadnień związanych z wychowaniem patriotycznym. Znakomity pedagog, siostra Urszula Ledóchowska powiedziała : „Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy”. Te słowa były patriotycznym mottem Jej życia. Dzisiaj słowa te prowokują do postawienia pytania nie tylko polskiej szkole, ale też polskiej rodzinie: Jak kochać Polskę dzisiaj?
W realizacji naszych nauczycielskich zadań odpowiedzią na tak postawione pytanie jest troska o godność i rozwój naszych wychowanków. Umacnianie uczciwości, odpowiedzialności, sprawiedliwości i solidarności społecznej. Kochać Ojczyznę to wykazywać szczerą troskę aby Polacy byli ludźmi światłymi, odpowiedzialnymi i kompetentnymi. By byli ludźmi troszczącymi się o dobro wspólne. Jako nauczyciele – wychowawcy oraz trenerzy z UKS Olimpia, współpracujący z nami w tworzeniu scenariusza, często odnajdujemy wsparcie do realizacji tych zadań w aktywnych postawach rodziców i dziadków naszych wychowanków.
W tym roku zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta do wspólnego świętowania Dnia Flagi i Rocznicy Konstytucji 3 Maja . Odbędą się one w poniedziałek 30. kwietnia na Placu Wolności w Węglińcu. Tegoroczne obchody przebiegać będą pod hasłem POKOCHAJ POLSKĄ FLAGĘ . Udział w nich wezmą wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z węglinieckiego przedszkola. O szczegółach przebiegu tych uroczystości poinformujemy w kolejnym numerze GS. Informacje znajdą też państwo na stronie internetowej Szkoły Podstawowej oraz na plakatach.

Barbara Drozd

Skip to content