Aktualności, Edukacja wczesnoszkolna, Realizowane projekty

ZABAWY Z MAGNESAMI W ROLI GŁÓWNEJ

Magnes to z zasady urządzenie wytwarzające pole magnetyczne. Jednak – w zależności od rodzaju – można mu przypisać również inne właściwości. Niektóre z magnesów, pomimo niewielkich rozmiarów, mają siłę przyciągania pozwalającą na utrzymanie znacznie większych i cięższych przedmiotów. Inne doskonale sprawdzają się w wilgotnym środowisku lub wyjątkowo wysokiej temperaturze. Z tego względu magnesy znalazły ogromne zastosowanie w motoryzacji, elektronice, a nawet w produkcji zabawek. Ciekawostką są magnesy ferrytowe. A czym one są? To chyba najczęściej występujące i produkowane magnesy na świecie. Wytwarza się je z ferrytu jako materiału izotropowego albo anizotropowego. Te pierwsze są produkowane tak zwaną metodą suchą, czyli poprzez prasowanie. Następnie magnesuje się je w polu magnetycznym, co daje możliwość magnesowania ich w różnych kierunkach, w zależności od potrzeb. Anizotropy powstają natomiast dzięki metodzie mokrej, przez wtryskiwanie do formy poddanej jednocześnie działaniu pola magnetycznego. W tym jednak przypadku magnesowanie jest możliwe jedynie w kierunku ustalonym podczas produkcji. Brzmi to bardzo naukowo! Ale podczas dzisiejszych zajęć dzieci mogły poznać praktyczne działanie takich magnesów. Jeśli zechcą to w przyszłości będą mogły poszerzać swoją wiedzę o te „mądre treści. A jakie jest zastosowanie magnesów ferrytowych? Są one znane praktycznie każdemu – jako czarne, klasyczne magnesy widziane np. na biurowych tablicach ogłoszeń. Ale ich zastosowanie jest dużo szersze. Magnesy wykorzystuje się w produkcji silników elektrycznych, uchwytów, głośników, alarmów, czujników czy wszelkiego rodzaju mikrofonów. Używa się ich również podczas produkcji wszelkiego rodzaju gadżetów i mechanicznych zabawek. Są również chętnie stosowane w meblarstwie, na przykład podczas produkcji zamków magnetycznych. A co to są magnes neodymowe? Ich wyjątkowe właściwości to między innymi zasługa nowoczesnego sposobu ich wytwarzania. Polega on na prasowaniu poszczególnych surowców pod bardzo wysoką temperaturą, a następnie ich sklejaniu lub spiekaniu.

Magnesy neodymowe są na tyle praktyczne, że można je obecnie wykorzystywać na wiele różnorodnych sposobów. Przede wszystkim wchodzą one w skład urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory, monitory komputerowe, dyski twarde, dyskietki, głośniki, mikrofony, odtwarzacze CD czy mp3. Umożliwiają ponadto sprawną pracę kompasów, wszelkich liczników, a także urządzeń medycznych.
Nasze kolejne zajęcia były bardzo ciekawe. Troszeczkę informacji wprowadzających, a potem eksperymentowanie. Nic tak nie zachęca do dalszego odkrywania i poznawania jak właśnie działanie na konkretach. Kolejna okazja do poznawania za nami! Czy warto było? Oj tak !

Barbara Drozd
Beata Ogórek – Lubarska

 

 

Skip to content