Aktualności, Realizowane projekty

Dentobus – opieka stomatologiczna

Informujemy, iż Urząd Gminy i Miasta Węgliniec zawarł z operatorem Dolnośląskiego Dentobusu? NFZ porozumienie w zakresie objęcia dzieci w wieku od 0 do ukończenia 18 roku życia opieką stomatologiczną.W najbliższym czasie naszą szkołę odwiedzi Dentobus z załogą lekarzy stomatologów, wykwalifikowanych i doświadczonych w zakresie pedodoncji. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w programie bezpłatnej profilaktyki stomatologicznej w trakcie postoju Dentobusu. Wystarczy podpisać oświadczenie, które jest załączone poniżej i dostarczyć je do wychowawcy.

Aby rozwiać Państwa wątpliwości, poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania:

1. JAK ZGŁOSIĆ DZIECKO?

Wystarczy podpisać wysłany elektronicznie/wydany przez szkołę druk „OŚWIADCZENIA” i dostarczyć je (osobiście lub przekazać dziecku) do wychowawcy lub sekretariatu szkoły.

2. ILE TO KOSZTUJE?

NIC. Wszystkie czynności Dentobusu, lekarzy i naszego personelu są BEZPŁATNE, refundowane przez Dolnośląski Oddział NFZ.

3. CZY WARTO?

Zdecydowanie TAK. Nawet jeśli Państwa pociecha znajduje się pod opieką stomatologa, wykonany przez naszego lekarza przegląd może pomóc w diagnozie, wykazać potrzebę leczniczą i przyspieszyć usunięcie problemu. Zgodnie z badaniami 86,9% polskich sześciolatków dotyka problem próchnicy, a jej intensywność to średnio 5,1 zębów zainfekowanych. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie i bezbolesne leczenie. Odsunięcie leczenia w czasie może prowadzić do konieczności leczenia kanałowego lub utraty zęba.

Jako rodzice dzieci z zębami mlecznymi – pamiętajcie Państwo, iż próchnica przeniesie się z nich także i na zęby stałe. Nie warto więc lekceważyć profilaktyki w każdym wieku dziecka.

4. CZY BADANIA SĄ BEZPIECZNE?

W Dentobusie wdrożony jest program BEZPIECZNEJ przychodni mobilnej. Nasi specjaliści przyjmują Pacjentów w pełnych środkach ochrony osobistej, przy pracującej przepływowej lampie UVC, z zastosowaniem środków dezynfekcji powierzchniowej, dezynfekcji ust Pacjenta i zminimalizowanym czasie ekspozycji.

5. CO DALEJ? CZY JESTEM ZMUSZONY DO KONTYNUACJI LECZENIA?

NIE. Po wykonanych przez naszych lekarzy czynnościach, Państwa dziecko (lub wychowawca w wypadku przedszkolaków lub młodszych uczniów) otrzyma kartę Pacjenta. W niej, między innymi, lekarz po zbadaniu stanu uzębienia i błon śluzowych, określi na diagramie potrzeby leczenia zachowawczego, oceni wady zgryzu i wskaże ewentualne potrzeby konsultacji specjalistycznych (np. ortodontycznej).

Wzięcie udziału w przeglądzie jest dobrowolne i nie narzuca w żaden sposób kontynuacji, wyboru lekarza czy też metod i finansowania leczenia.

Pytania-i-Odpowiedzi-Rodziców.pdf (133 pobrania)

 

Oświadczenie-rodzica-Dentobus.pdf (316 pobrań)

 

Skip to content