Aktualności

Dzień Edukacji Narodowej

                       SZKOŁA MIEJSCEM TROSKI O CZŁOWIEKA

W tym roku świętujemy  250 rocznicę  powołania do życia Komisji Edukacji Narodowej. W związku z powyższym, dzień dzisiejszy był w naszej szkole świętem wszystkich jej pracowników. Inauguracją dnia było uczestnictwo  uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości w mszy świętej odprawionej w Kościele Matki Bożej Królowej Polski przez proboszcza parafii,  ks. Janusza Kozyrę.  W ramach obchodów święta uczniowie klas I – III powitali wszystkich zebranych na szkolnej hali, piosenką i tańcem. Wspólne odśpiewanie hymnu rozpoczęło część oficjalną święta. Wystąpienie pani dyrektor, wręczenie nagród  nauczycielom i pracownikom obsługi to kolejne etapy tego wydarzenia. Następnie burmistrz Mariusz Wieczorek wręczył nagrodę pani Ewie Szybowicz. Po tych ważnych momentach przyszedł czas na wystąpienie gości honorowych. Byli nimi: pan Tadeusz Burda, długoletni dyrektor naszej placówki. Dr Stanisław Bogaczewicz przedstwicziel IPN o/ Wrocław. Pan Maciej Biardzki,, absolwent naszej szkoły oraz burmistrz Mariusz Wieczorek, również absolwent naszej szkoły. Panowie kolejno prezentowali krótką historię powstania szkoły z przywołaniem kilku zasłużonych absolwentów.  Następnie zaprezentowany został zarys  fundamentów tworzących istotę oddziaływań szkoły na kształtowanie osobowości ucznia. W tym wystąpieniu pojawił się wątek związany z osobą naszej patronki pani Marii Krasickiej. Kolejny mówca podzielił się swoimi przemyśleniami odnoszącymi się do miejsca, z którego się wywodzi. Roli szkoły w rozwoju zainteresowań oraz tym jak bardzo realizacja naszych marzeń, planów zależy od nas samych. Podsumowujący te wypowiedzi pan burmistrz odniósł się do własnych wspomnień związanych z byciem uczniem tej właśnie szkoły. Podkreślił ważność roli nauczycieli w procesie, m.in. rozbudzania ciekawości światem. Myślą, łączącą te wystąpienia, było stwierdzenie, że szkoła troszcząc się o człowieka, tworzy szczególną relację na linii nauczyciel jako mistrz i jego uczeń. Zadanie bardzo ważne w życiu obu stron tej szczególnej układanki życia.  Po zakończeniu wystąpień delegacje klas wraz z dyrekcją szkoły oraz zaproszonymi gośćmi  udały się na węgliniecki cmentarz, by tam  podczas  modlitewnej refleksji zainicjowanej przez ks. Janusza Kozyrę , złożyć kwiaty i znicze na grobie pani Marii Krasickiej.

Barbara Drozd

Skip to content